Propozycje wycieczek - Góry Izerskie

Rozdroże Izerskie - Wysoka Kopa


Kontakt
Mapa Tatr
Mapa Bieszczad
licznik

noclegi
Rozdroże Izerskie - Wysoka KopaWszystkie wycieczki dla: Góry Izerskie
 1. Dojazd
  • W moim przypadku dojazd samochodem na Rozdroże Izerskie - jest tam duży parking na którym nie było żadnego parkingowego, więc najwyraźniej bezpłatny. Na mapie mam również znaczek, że jest tam przystanek autobusowy, więc pewnie coś jeździ ze Szklarskiej Poręby i Świerardowa Zdroju, ale nie weryfikowałem tego

 2. Szlaki
  • Z Rozdroża Izerskiego do Rozdroża pod Zwaliskiem
  • Z Rozdroża pod Zwaliskiem pod Wysoką Kopę
  • Poza szlakiem na Wysoką Kopę i z powrotem
  • Spod Wysokiej Kopy na Rozdroże pod Kopą
  • Z Rozdroża Pod Kopą na Rozdroże Izerskie

 3. Czasy przejścia
  • Z Rozdroża Izerskiego na Rozdroże pod Zwaliskiem (50m)
  • Z Rozdroża pod Zwaliskiem pod Wysoką Kopę (50m)
  • Spod Wysokiej Kopy na Wysoką Kopę (10m)
  • Z Wysokiej Kopy pod Wysoką Kopę (10m)
  • Spod Wysokiej Kopy na Rozdroże pod Kopą (40m)
  • Z Rozdroża pod Kopą na Rozdroże Izerskie (1h10m)

 4. Całkowity czas przejścia wynosi około 3h 50m

 5. Całkowity dystans wynosi około 11 km

 6. Opis wycieczki
  • Wycieczkę rozpoczynamy z Rozdroża Izerskiego znajdującego się przy drodze pomiędzy Szklarską Porębą i Świerardowem Zdrój. Ruszamy szlakiem zielonym, na którym w początkowej części towarzyszy nam szlak żółty, którym później będziemy wracać. Najpierw idziemy delikatnie pod górę utwardzaną drogą (zdjęcie 2), by potem odbić w prawo w las i tu już szybciej zyskujemy wysokość - jest całkiem klimatycznie i idzie się przyjemnie. Po chwili nachylenie się zmienia i teraz idziemy wąską ścieżynką wśród drzew (zdjęcie 3). Niedługo też docieramy do Rozdroża pod Zwaliskiem (zdjęcie 4), gdzie skręcamy w prawo na szlak czerwony.
  • Tu zaczyna się chyba najfajniejsza część wycieczki, bo szlak prowadzi nas między ciekawymi formacjami skalnymi, nie jest więc nudno. W moim przypadku mniej więcej od tego momentu zaczęła się też mgła, więc niewiele mogę powiedzieć na temat wrażeń związanych z widokami - dobrze, że chociaż te skały było widać.
  • Po pewnym czasie dochodzimy do asfaltu, z którego po chwili skręcamy ponownie w las, a niedługo później stajemy przy drewnianej wiacie będącej schronieniem dla wszystkich turystów pragnących wytchnienia podczas wielogodzinnych górskich wycieczek. Tam też oko uważnego turysty zauważy napisaną mazakiem na jednej z desek rzeczonej wiaty najistotniejszą wskazówkę w całym tym zamieszaniu wskazującą kierunek poruszania się w kierunku Wysokiej Kopy - dopisano też, że to 10 minut. Ruszamy więc i po dziesięciu minutach stajemy na szczycie. Szczerze wątpię, czy byłbym w stanie znaleźć szczyt gdyby ktoś wcześniej nie wydeptał ścieżki w śniegu - niby to najwyższy punkt, ale wcale nie zauważyłem w ciągu tych dziesięciu minut, żebym zyskiwał na wysokości. Na szczycie czeka na nas tablica z nazwą Wysokiej Kopy, czyli najwyższego szczytu w Górach Izerskich, choć słowo szczyt nie jest chyba właściwe - raczej najwyższy punkt tych gór :)
  • Rozpoczynamy zejście tą samą drogą, mijamy wiatę i skręcamy przy niej w lewo ponownie na czerwony szlak. Od tego miejsca poruszamy się już tylko drogami utwardzanymi - oznakowanie szlaku pojawia się sporadycznie - ja dostrzegałem jeden znak na jakieś pięć minut marszu, ale bez obaw, szlak nie skręca nigdzie, idziemy cały czas prosto. W końcu dochodzimy do miejsca, w którym spotyka się kilka dróg - jest to Rozdroże pod Kopą - widzimy więc drogę na wprost, którą idzie dalej czerwony szlak, drogę w prawo i lewo, którą prowadzi szlak żółty. Charakterystyczny w tym miejscu jest głaz widoczny na zdjęciu 13, choć całe rozdroże jest duże i głaz ten może nieszczególnie rzucać się w oczy od razu. W każdym razie właśnie tutaj odbijamy w prawo na szlak żółty. Niestety szlak nadal prowadzi drogą utwardzaną i w ten oto dość monotonny sposób schodzimy coraz niżej. Pewną odmianę stanowią wyłącznie fikuśne mosteczki spotykane po drodze (zdjęcie 14) - są aż dwa. Nic się nie zmienia aż do momentu dołączenia do szlaku zielonego od którego zaczynaliśmy wycieczkę, skręcamy więc w lewo i po chwili jesteśmy w punkcie startu.

 7. Zdjęcia

 8. Zdjęcie 1: (11-11-2013)


  Zdjęcie 2: (11-11-2013)


  Zdjęcie 3: (11-11-2013)


  Zdjęcie 4: (11-11-2013)


  Zdjęcie 5: (11-11-2013)


  Zdjęcie 6: (11-11-2013)


  Zdjęcie 7: (11-11-2013)


  Zdjęcie 8: (11-11-2013) W tym miejscu należy odbić ze szlaku w kierunku szczytu


  Zdjęcie 9: (11-11-2013) Na szczycie


  Zdjęcie 10: (11-11-2013) Na szczycie


  Zdjęcie 11: (11-11-2013)


  Zdjęcie 12: (11-11-2013)


  Zdjęcie 13: (11-11-2013) W tym miejscu należy odbić w prawo na szlak żółty


  Zdjęcie 14: (11-11-2013) Gustowny mosteczek


  Zdjęcie 15: (11-11-2013)


Liczba opisanych wycieczek: 47